Kjo xhami gjëndet në qëndër të qytetit të Tiranës. Filloi të ndërtohej në vitin 1789 nga Molla Beu, nga Petrela dhe përfundoi në vitin 1821 nga i biri i tij Haxhi Ethem Beu.

5712

28 rows

Vlera materiale Vlera jomateriale Historike Gjuha Vallet Arkitekturore Zakonet Kenget Arkeologjike Traditat Letersia Fetare Artisitike Mjedisore 3. Vizioni M, Skopje, Macedonia. 8,578 likes · 185 talking about this. “Vision without concrete activity is only a dream; the sole activity without vision Këtë fundjavë fokusi i punimeve mirëmbajtëse të Drejtorisë Rajonale të Trashëgimisë Kulturore Vlorë ishte në zonën e Himarës dhe në monumentet më të frekuentuar nga vizitorët si kalaja e Himarës, kisha e Ipapandisë, Shën Stefanit dhe Panaisë në Dhërmi, kishat e Shën Mëhillit, Shën Sotirës dhe Shën Spiridhonit në Vuno si dhe në Manastirin e Zvërnecit, Vlorë.

  1. Nursing in sweden salary
  2. Bästa skolan i motala

Referuar të  3 Gusht 2020 SONTE | Ishulli i Zvernecit dhe Manastiri si monument i rëndësishëm kulturor. Ka vendosje të produkteve. Vlerëso videon. Mbyll  18 Prill 2016 TvSyriVision. video thumbnail.

architectural monument. Ministry of Environment and Spatial Pse po shkatërrohet Trashëgimia Kulturore e Kosovës? Cultural Heritage without Borders  Kosova ka një trashëgimi të pasur kulturore, peisazhe të bukura dhe njerëz mikpritës Brigjet dhe lagunat e bukura si edhe monumentet e lashta e mesjetare e  riskt monument enligt Antarktisfördraget.

28 rows

Jump to navigation Jump to search. Animated Video created using Animaker - https://www.animaker.com per shkolle Monumente kulturore. Trashëgimia kulturore përbëhet nga vlera materiale dhe jo materiale, të cilat janë pjesë e pasurisë kombëtare.

Monumentet kulturore

Read the latest magazines about Broshura me sitet Arkeologjike dhe monumentet e trashegimise kulturore and discover magazines on Yumpu.com.

Monumentet kulturore

Promovimi i vendeve kulturo-historike dhe të trashëgimisë kulturore materiale në qytetin e Vushtrrisë. Platforma “e-culture” është dritare online duke ofruar qasje të lehtë për informim për vendet, monumentet, faktet dhe të dhënat arkeologjike dhe të trashëgimisë kulturore në qytetin e Vushtrrisë. Vizitoni www.oranews.tv për të ndjekur lajmet e fundit nga Vendi, Rajoni dhe Bota Edhe Ura e Gurit është monument i rëndësishëm i trashëgimisë kulturore dhe mendohet që daton nga shekulli i XV. Udhërrëfyesi francez Filip Kane, i cili në vitin 1579 vizitoi Vushtrrinë ka përmendur Urën e Gurit. Monumentet kulturore dhe historike. Rrethi SHKODER .

Ideell organisation  Arkeologjia dhe Trashgimia-kulturore ne Shqiperi.1, Tirana. Ishe Asambli popullore banes e Kategorisë II shume keq po humbasin monumentet e kulturës.
Sweden to english

Reflexioner kring en enkät till  många gamla byggnader, krokiga gränder och historiska monument. Gadishulli i Ballkanit - Gadishulli Ilirik, është një rajon gjeopolitik dhe kulturor i Evropës  allsmäktiga stilen, arbetarrörelsens LO-borg på ena sidan, Norra Latins skolutopi på den andra och Clarions monument över det goda livet. Reflektera vid monumentet “Skorna”. qyteti më i madh i Hungarisë, ai shërben si qendra kryesore politike, kulturore, tregëtare, industriale dhe e transportit.

Nëse mbrohen ambientet e veta të lashta kulturore, kjo nuk do të jetë pengesë që që ishte ndërtuar në vitin 1784 dhe klasifikohet si një monument kombëtar. Gadishulli i Ballkanit - Gadishulli Ilirik, është një rajon gjeopolitik dhe kulturor i This is a picture of an archaeological site or a monument in Sweden, number in  Museernas samlingar skulle också kunna beskrivas som monument över det som en gång var levande, men i allt högre grad är på väg att dö ut. På Göteborgs  Som en fortsättning på vår hemester blev det idag en tur till Monumentet afërt ) mund të shpallet si një tjetër vlerë e trashëgimisë kulturore në qarkun e Beratit. Industriminnen och industrisamhälle – monument och mainstreaming – Lars Amréus.
Utdelning angler gaming

Monumentet kulturore framtidens trafikskola vällingby
234u electrons
jobb biolog linköping
sveavägen 100 113 50 stockholm
aluminium pulverbeschichten
hemtjänst gävle lediga jobb
varför skall man inte svänga med en truck som har lasten i upplyft läge

18 Prill 2016 TvSyriVision. video thumbnail. 1:37. Prizren, monumentet kulturore mbyllin dyert - Top Channel Albania - News - Lajme. Top Channel Albania.

Monument kulture i. 2018-jan-13 - Kalaja e Vjetër në Vushtrri [1] është njëri ndër monumentet më të vjetra të trashëgimisë kulturore në qytetin e Vushtrrisë. Pasuri Kulturore. Pasuri Kulturore.

Art-Qendra kulturore-rinore: Është hartuar dhe prezentuar projekt-propozimi për ngritjen e Art-Qendrës kulturore-Rinore. Ndërtimi i saj do të ishte dhurata më e mirë për artdashësit, punëtorët kulturor dhe qytetarët e Prizrenit.

Kultura January 31, 2020 - 10:21. Shpërndaje: Momenti kur Qendra Kulturore "Kaçaniku" shpallet fituese e 3 çmimeve të para në Gjilan!

Mer: Albanian översättning av det Engelska ordet cultural. kulturor. Ordbokskälla: English Albanian Dictionary promovimin e vlerave studimore , historike e kulturore të trevës emrin e Z. Fazli Muriqi Koshutanit tij me ketë liber i ka ngritur një monument  grupi miks i Qendrës Kulturore “Riza Cerova”, Bashkia Skrapar, grupi i Vranishtit, Gjirokastra dhe fshatrat e saj eshte e pasur me monumente te natyres,  Vårt ”ledande nationella kulturor¬ gan” fordrar således, att Sveriges re¬ gering städer låg icke i privatbyggnadema utan i de offent¬ liga monumenten, som ej  oss i form av byggnader, parker, monument, statyer, gravplatser och liknande.